Cilas Kauçuk A.Ş

1988 yılında Almanya’da kendi aile şirketini kurduk.  4 adet kauçuk  presi satın alıp Çaydeğirmeni Devrek’te ki aileye ait evin altını atölyeye dönüştürerek 300 m2’lik alanda işe başlandı.
Zamanla Almanya’daki müşterilerimizin sayısı ve aynı oranda onlardan gelen talepler artmaya başladı..

Bizi Takip Edin

Kauçuğun Hikayesi

Kauçuğun Hikayesi

Kauçuğu Brezilya’da, Amazon bölgesinde yaşayan yerliler buldu, kauçuk ağacından elde edilen dayanıklı, esnek bir maddedir. kauçuk ağacının kabuğunu kesince, içinden beyaz, yapışkan, bir sıvı damlamış ve. bunu gözyaşına benzettikleri için de, ağaca kauçi adını verdiler Kızılderili dilinde «ağlayan ağaç» anlamına gelir. Daha sonra, ağacın salgıladığı bu sıvıyı kullanmaya başladılar, damlacıkları kurutarak, toplar yaptılar. Bundan yaklaşık 2500 yıl önce ise Mayalar ayaklarını bununla sıvayıp güneşte ayaklarında kurutup ilk ayakkabı temellerini attılar. vahşi ormanın tehlikeliböceklerinden dikenlerden ayaklarını koruyacak kauçuk ayakkabılar yaptılar..Aztekler de “tlachtli”adı verilen geleneksel oyunlarını bu kauçuk topla oynarlardı. Kristof Kolomb’un nasıl zıpladığına akıl erdiremediği bu topu İspanya’ya getirmesiyle Avrupa lateksi tanıdı.”

16’ncı yüzyıl sonrası kauçuk, önce silgi ve yağmurluk üretiminde kullanıldı. Sıcak ve soğuktanetkilenen kauçuğu güçlendiren ise Charles Goodyear oldu. kauçuk parçasının ısıyla sertleğini görünce,kauçuğun bütün bağları kuvvetlenmiş ve dolayısıyla vulkanize olmuştur.

kauçuk firması “Goodyear Tire and Rubber Co bu aile ile ilişkisi yoktur. İngilizler, Brezilya’dan 70 binkauçuk ağacı tohumunu kaçırarak 20’inci yüzyılda Asya’daki İngiliz sömürgelerinde üretime başladı. kauçuğa ilgi, 1880 yılında otomobilin buluşuyla arttı. Tekerlek ihtiyacıyla kauçuk önemli bir maddeyedönüştü. Doğal kauçuğun bu kadar çok kullanılması , kauçuğu çok ucuz ve bol miktarda olması için 1906 yılında Almanlar tarafından sentetik kauçuk üretildi. Kauçuk tekrar tekrar birçok defalar uzatıldığında hemen hemen ilk baştaki orijinal boyutlarına yeniden geri gelir. Bu özelliği ile de doğal kauçuk, sentetik kauçuktan ve kauçuk gibi maddeleri ihtiva eden diğer bütün maddelerden dahaesnektir. Kauçuk, hayatımızın her alanında kullanılmaktadır. İşte, evde, oyunda, sporda, otomobillerde, trenlerde ve uçaklarda güvenlik ve konfor için vazgeçilmez malzemelerden biridir. Sanayide ise kauçuk; bant, kayış, hortum, araç lastiği, conta ve binlerce farklı malzemenin imalatında kullanılmaktadır .